Nasza oferta obejmuje sondowania statystyczne sondą stożkową CPT i CPTU. W celu przeprowadzenia badania statycznej penetracji stożka, za pomocą żerdzi w grunt wprowadza się pentametr, czyli sondę w kształcie stożka. Należy ją wprowadzać ze stałą prędkością, tak aby uzyskać wynik penetracji na poziomie ok. 2 cm na sekundę. W trakcie testu na bieżąco monitoruje się wartości oporu penetracji stożka (qc), a także oporu tarcia na tulei ciernej (fs).
Elektryczne stożki CPT i piezostożki CPTU to precyzyjne przyrządy pomiarowe celowo opracowane dla badań geotechnicznych gruntu. Sondy te są wyposażone w czujniki tensometryczne umożliwiające pomiar siły oporów wprowadzania stożka (qc) i tarcia tulei ciernej (fs). Piezostożki CPTU są dodatkowo wyposażone w czujnik ciśnienia (u2) umożliwiający pomiar in-situ ciśnienia porowego w trakcie badania. Wszystkie te parametry są mierzone w sposób ciągły i jednoczesny. Czujniki ciśnienia mogą ponadto służyć do wykonywania testów rozpraszania (dyssypacji) nadwyżki ciśnień porowych.
Sondowanie statyczne sondą stożkową charakteryzuje się dużą dokładnością pomiaru i wrażliwością na zmienne właściwości podłoża. Oprócz przeprowadzania sondowania statycznego sondą CPT i CPTU wykonujemy testy sejsmiczne. Do tego celu wykorzystujemy sondowanie SCPTU.
Co obejmuje sondowanie CPT i CPTU?
Interpretacja jakościowa sondowania CPT i sondowania CPTU obejmuje określenie:
- jednorodności budowy podłoża,
- granic między różnymi pod względem litologicznym warstwami,
- granicy między gruntami nasypowymi a rodzimymi,
- wstępnej oceny stopnia skonsolidowania gruntów spoistych.
Interpretacja ilościowa obejmuje z kolei określenie:
- rodzaju gruntu (najczęściej na podstawie diagramu Robertsona),
- stanu (ID) gruntów niespoistych i konsystencji (ID) gruntów spoistych (na podstawie zależności korelacyjnych),
- parametrów odkształceniowych (M0, E0) i wytrzymałościowych (Ф’, cu) gruntów,
- nośności pali fundamentowych (metody bezpośrednie).
Jak wygląda profesjonalne badanie podłoża gruntowego sondą statyczną? Możecie dowiedzieć się tego na naszym filmie. Zapraszamy do jego obejrzenia na: